Το Γυμνάσιο Χάρακα

Το σχολείο λειτούργησε αρχικά ως “Ημιγυμνάσιον Χάρακος” από τις αρχές της δεκαετίας του 1920. Με βάση τα στοιχεία και τις προφορικές μαρτυρίες λειτουργούσε άλλοτε ως τριτάξιο και άλλοτε ως διτάξιο. Τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του στεγαζόταν στο σημερινό Πνευματικό Κέντρο της Ενορίας. Το 1938 κλείνει για να επανιδρυθεί το 1954 το “Κοινοτικόν Γυμνάσιον Χάρακος” το οποίο στεγάστηκε σε αίθουσες γύρω από την Εκκλησία. Το 1960 ιδρύεται το “Δημόσιον Εξατάξιον Γυμνάσιον Χάρακος” το οποίο στεγάζεται στο παλιό κτίριο. Με τις εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις των επόμενων χρόνων το 1964 το εξατάξιο Γυμνάσιο χωρίζεται σε τριτάξιο Γυμνάσιο και τριτάξιο Λύκειο. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο λειτουργεί και το Γυμνάσιο Χάρακα έως το 1967 που καταργείται ο διαχωρισμός. Καθώς το μαθητικό δυναμικό αυξάνεται με γοργούς ρυθμούς προκύπτει η ανάγκη κατασκευής νέου σχολικού κτιρίου. Η ενορία του Χάρακα αγοράζει ένα οικόπεδο έκτασης 12 στρεμμάτων το οποίο και δωρίζει στο δημόσιο προκειμένου να ανεγερθεί κτίριο που θα στέγαζε το εξατάξιο Γυμνάσιο Χάρακα. Η μεταστέγαση σε αυτό γίνεται στις 19 Σεπτεμβρίου 1971. Με τη μεταρρύθμιση του 1976 το Γυμνάσιο Χάρακα διασπάται και πάλι σε Γυμνάσιο και Λύκειο Χάρακα. Έτσι αρχίζει μια παράλληλη πορεία των δύο σχολείων που ακολουθείται μέχρι σήμερα.